О Форуму о управљању интернетом

Светски форум о управљању интернетом

Internet Governance Forum (IGF) инициран је као директан резултат Светског самита о информационом друштву (UN World Summit on Information Society, WSIS) започетог под окриљем Уједињених нација у Женеви 2003, а настављеног у Тунису 2005. године.

IGF је интернационална арена за дискусије и сарадњу на теме везане за развој информационог друштва, управљање интернетом и проблеме интернета уопште. IGF није тело које доноси одлуке, већ форум где се дефинисани проблеми и дискутовани приступи могу обликовати у јавне, међународне или националне политике и проследити другим телима – било унутар УН или другим међународним организацијама или владама – на разматрање.

Спектар тема обухвата техничке, правне, економске и друштвене аспекте, а неке од тема су:

  • основна инфраструктура и глобална регулатива управљања основним ресурсима  (critical information infrastructure, Internet Service and Bandwidth Providers, Ipv4/Ipv6 Protocol, IP/DNS/IDN, Open Standards);
  • сајбер-безбедност (Cybersecurity, Cyber-conflict, Cybercrime, Children Safety)
  • приступ информацијама и знању (Digital Media, Intellectual Property Rights, Access to Knowledge and Information);
  • економија (e-Commerce, Taxation, Gig Economy, Labour Rights);
  • људска права (Freedom of Speech, Privacy and Anonymity, Hate Speech and Violence, Content Policy, Ethics);
  • развој (Universal Access, Education and Digital Literacy, Emerging Technologies, e-Governance and Services, e-Health);
  • регулаторни аспекти (однос регулатора, провајдера сервиса и технолошких компанија, цивилног друштва и корисника; начини управљања, политике и регулатива на глобалном, регионалном и националном нивоу).

IGF окупља широк спектар заинтересованих група: представнике многих светских држава (развијених, као и земаља у развоју), али и представнике бизнис сектора (компаније попут Telefonica, Microsoft, CISCO, Google), техничке заједнице (ICANN, RIPE NCC, CERT-ovi, itd.), мрежа невладиних организација (попут EDRI, ISOC и APC), међународних организација и институција (попут European Parliament, Council of Europe, UNESCO, OECD, ENISA) и телеком регулатора (попут FCC, NTRA, NPT, OFCOM). Међу учесницима се често налазе и Винт Серф и Боб Кан – “творци интернета”, европски парламентарци (MEP), генерални сектретари ITU i UNESCO, CEO компанија и други.

Међународни IGF скуп одржава се од 2006. једном годишње на разним крајевима света (од Атине преко Рио де Жанеира до Најробија, Хајдерабада и Катовица) и окупи хиљаду до две хиљаде професионалаца са свих меридијана. Ове године IGF скуп ће бити одржан у Адис Абеби, предстоници Етиопије, али и Афричке уније, на тему Resilient Internet for a Shared Sustainable and Common Future.

Регионални и национални процеси од 2008.

Поред глобалног IGF-а под окриљем Уједињених нација, развио се и велики број националних и регионалних (NRI) IGF процеса. Европски процес, познат као European Dialogue on Internet Governance (EuroDIG) постоји од 2008. године у организацији Савета Европе, EBU, швајцарског OFCOM, Европске комисије и многих других партнера, а домаћин скупа 2011. године био је и Београд. Институције и организације из Србије су редовни учесници EuroDIG, а 2021. године Београд је био домаћин једног од центара догађаја у хибридном формату. У региону Југоисточне Европе такође постоји и SEEDIG, у чијем раду су организације и професионалци из Србије активни учесници, као и неколико националних IGF процеса.

Дијалог у Србији

Први скуп са IGF темама у Србији одржан је 2009. године у форми панела „Србија у међународном процесу о информационом друштву“, уз присуство неколико министара и директора РАТЕЛ. Од 2012. до 2014. године одржаван је годишњи „Интернет дијалог Србије“, са учешћем бројних институција, компанија и организација, и активним дискусијама о кључним темама од значаја за Србију и овдашње дигиталне политике.

Српски форум о управљању интернетом (IGF Србија), први пут под овим називом и као део NRI мреже глобалног IGF-а, представља наставак националних дискусија о дигиталним политикама и управљању интернетом. Покренут је у мултиактерском духу IGF-a, као заједничка иницијатива неколико организација и институција, а под окриљем надлежног министарства. Покретање националног IGF-a такође је и један од циљева у Стратегији развоја информационог друштва и безбедности Србије до 2026. године, усвојене у јесен 2021. године.

Намера организација и институција које су иницирале, организују и подржавају IGF Србија јесте да се годишњи скуп одржи и наредних година, а потом развије у одржив, укључив, јавни, отворен, конструктиван и користан процес који би помогао обликовању националних дигиталних политика, и тиме створио праве услове за даљу дигитализацију, уз очување интереса јавности и грађана. Овакав исход ће, у великој мери, зависити и од интересовања и ангажмана шире јавности и већег броја институција, компанија и организација у будућности.

Више информација

Више информација о Управљању интернетом (Internet Governance) доступно је на сајтовима IGF, EuroDIG i SEEDIG, као и у публикацији Introduction to Internet Governance Дипло фондације.